Miért jelentős kérdés a szervezetben a munkavállalók motivációja? Ezt a kérdést már többször feltették nekem, így most ebben a cikkben válaszolom meg.
Munkavállalóink egyéni teljesítménye, hozzájárulása a cég eredményes működéséhez,növekedéséhez személyenként eltérő.
Két ugyanolyan jól képzett és hasonló szakmai kvalitásokkal rendelkező, a cég vízióját és célját behatóan ismerő, egy szakterületen tevékenykedő kolléga között mégis hatalmas teljesítménybeli eltérések lehetnek.
Mi lehet ennek az oka?
- A személyiségük?
- Külső, magánéleti tényezők?
- A szervezeti mikrokörnyezet? Esetleg a hangulat?
- A vezető hozzáállása, vezetési stílusa, kvalitásai?
Vagy egyszerre több rejtett ok is, amelyek összefüggéseit munkavállalóként, vagy munkaadóként tudatosan észre sem veszünk… csak szubjektíven érezzük.
AZ ELTÉRÉS OKA EGYSZERŰ ÉS A LEGTÖBB SZERVEZETBEN LÁTENS: AZ ELTÉRŐ EGYÉNI MOTIVÁCIÓS SZINT.
Amit objektíven nem ismerünk, azt nem tudjuk mérni és nem tudunk rá hatással lenni.
Az emberek így, vagy úgy, de jellemzően motiváltak.
A kérdés tehát nem az, hogy motiváltak-e, hanem az, hogy MI az, ami MOTIVÁLJA őket és MENNYIRE tudjuk őket személyre szabott eszközökkel segíteni. Mi számukra a hajtóerő az adott pillanatban, vagyis milyen az energia szint, amit aktivizálni képesek a teljesítmény fokozásához.
Munkaadóként az az érdekünk, hogy a kollégáink lehetőleg energikusan és hatékonyan dolgozzanak, és elégedettek legyenek..
Ehhez elengedhetetlen, hogy megismerjük az egyéni motivációs tényezőket.
A motiváció tehát a hajtóerő, képletesen szólva- az üzemanyaga a teljesítménynek.
Az egyéni teljesítmények összeadódnak, így a csapat, és a szervezet erőforrásának aktuális állapota is számokban kimutatható. Mellékhatásként pedig minél nagyobb mértékben nő az egyéni motiváció, annál magasabb lesz a szervezet összteljesítménye is.
Ha a HR-vezető, vagy cégvezető úgy tudja motiválni a munkatársait, hogy 20-30%-kal hatékonyabban dolgozzanak, akkor ez a cégnek 20%-os profitnövekedést eredményez!
Két mondatban összefoglalva tehát: a magasabb munkavállalói motivációs szint nem csupán több profitot eredményez, hanem növekvő egyéni - csapat és szervezeti teljesítményt, együttműködést, rugalmasságot, problémamegoldó képességet és innovációt is! Ráadásul mérsékli a fluktuációt, csökkenti a stresszt és emeli a munkahelyi jól-létet.
Már csak egy kérdés maradt!
Milyen eszközünk van arra cégvezetőként, vagy HR vezetőként, hogy objektíven mérni tudjuk a motivációt ?
Erre kínál megoldást a motivációs profil készítése és elemzése, vagy röviden a motivációs térképezés.
Személyes küldetésem a cégvezetőket, vállalkozókat megtanítani „ motivátorul ”. Megismertetni a vezetőkkel a személyes motivátoraikat , hogy a csapatok a vezetőkkel együttműködve valósítsák meg a szervezet zászlajára tűzött vízióját és érjék el a céljaikat!
Ha szeretnél vezetőként több időt, több pénzt és hogy véget érjen az állandó tűzoltás, akkor szívesen segítek ebben!
Bakai Zsóka- Motivációs Térkép Szakértő
+36209287405