Az elmúlt héten a munkatársak típusairól volt szó és ígértem, hogy motivációs tippeket is hozok arra, hogyan lehet szervezet iránti elkötelezettséget növelni.
Ha lemaradtál volna a korábbi cikkeről el tudod olvasni ITT.
Ezek a típusok leginkább gyűjtő kategóriák, iránytűként értelmezendők! A kollégák jelenlegi munkában tanúsított mentális állapotát legjobban a személyes motivációs profiljuk egyedi adatai alapján lehet pontosan meghatározni! Pontos képet szeretnél kapni az emberek aktuális preferenciáiról, vagyis arról, mire a fókuszálnak, mi okoz elégedettséget a munkavégzésben?
1.) Az eredményes.
Teljesítmény fókusz jellemzi. Szeret a jelenben lenni – kontrollálni, gazdagságot teremteni, vagy uralni a környezetét. Vezetőknél gyakori motivációk. A célok, a problémák, a munka kihívásai – amit végez-, az foglalkoztatja a leginkább, és ez is hozza ki belőle a legjobbat. Adj neki újabb és újabb elérhető célokat, megoldandó problémákat és jutalmazd meg ha eléri! Ismerd el a munkáját!
2.) A kapcsolati fókuszú:
Ők alapvetően motivációt -elsősorban- a munkahelyi kapcsolatokból szereznek, a lendületük és energiájuk a kapcsolatok mélységéből és intenzitásából fakad. Nagy valószínűséggel számukra a csapatmunka a preferált munkamódszer: biztonságot, összetartozást és elismerést ad, mely érzések ennek a típusnak elengedhetetlenek . Jelmondat: előre a csapatért! Így ezeket az érzéseket és tapasztalatokat kell bennük erősíteni!
Egy kellemes csapatépítő, vagy egy feladat, ahol másokkal együtt dolgozhat megfelelő motiváció lehet, ha épp csökken a lendülete.
3.) A fejlődés generátora:
Náluk a motiváció elsősorban abból jön, hogy a saját magukban rejlő teljes potenciált megvalósíthassa és önmagát kiteljesíthesse. Ahhoz, hogy ez lehetséges legyen, rendszerint szükség van szabadságra és magasabb rendű célra. Ő jobban szeret a jövőben élni.
A mikromenedzselést ne rajta alkalmazd! Adj neki teret és felhatalmazást a változtatási javaslatok megtételére és a növekedésre, esetleg kínálj fel neki rugalmas, célhoz és eredményhez kötött munkaidőt. Hálás lesz érte!
A fenti javaslatok hatékonyságához nagyban hozzájárul az is, hogy milyen motivációs szinten van jelenleg a kolléga. Nem mindegy, hogy már túl van mindenen és egy hajszálon múlik, hogy nem keres új munkahelyet, vagy alapvetően boldog és jól motivált a jelenlegi szerepében.
Sajnos a jelenlegi motivációs szint nem mindig látszik. Szervezeti szinten a fluktuációs mutató jelzi, amiből következtetni lehet, egyénileg pedig a személyes megbeszélések (one on one) alkalmával derül ki, hogyan is érzi magát az ember az aktuális pozícióban.
Ha szeretnéd felmérni, hogy mi, hogyan és számszerűen mennyire motiválja a kulcsembereid, akkor vedd fel velem a kapcsolatot!
Segíthetek abban, hogy a legjobb munkatársaid hosszútávon lojálisak legyenek hozzád és megspórolhatok pénzt és időt, amitől még sikeresebb lehet a céged!
Bakai Zsóka- Humán Erőforrás Karbantartó és Motivációs Térkép Szakértő
+36209287405